Púpava – venček pre krásu alebo všeliek pre zdravie?
Oboje je správne. Púpava sa postará tak o naše zdravie ako i o našu krásu. A to nielen povestným venčekom, keď sme si jej hlavičkami zdobili naše hlávky.
Ja mám na púpavu aj inú spomienku
Motkala som sa ako škôlkarka na našej záhrade okolo starkej a veselo podskakujúc zbierala púpavku na venček. Musela som vyberať, pretože časť z púpav už odkvitala a stali sa z nich ,,lampášiky“, ktoré pri silnejšom vetríku, vyleteli do vzduchu, veselo vo vzduchu zatancovali doprava doľava a stratili sa do diaľky. Mala som z toho riadnu zábavu. Vtedy sa ma ujala, (na radosť mojej starkej ?), suseda Milka.
Vraví mi, ,,vieš, že týmto lampášikom nájdem všetko, čo si schováš?“
To vám bola výzva! Z malej hlávky sa začalo až pariť, ako som rozmýšľala kde si schovám farebný kamienok. Našla som skrýšu, pokým moja dospelácka kamoška Milka bola otočená chrbtom a pyšne zakričala ,,úúúúž“!
Chvíľku ,,akože pokukala“ kade tade a vraví, otvor ústa, či si si tam niečo neschovala. Otvorila som ústa s výrazom, aj tak si vedľa a ona ? šups, lampášik mi strčila rovno do úst.
Páni, tá ma dostala! Prskala som na všetky strany ?
Poviem Vám, to už taká sranda nie je, zbaviť sa padáčikov z úst ?
Len to skúste a raz to bude možno aj pre vaše deti úsmevná spomienka…
Tak sa pri zbieraní púpavy, každoročne vraciam v mysli ku tejto úsmevnej spomienke, ku mojej starkej, k susedke Milke … Púpavu však používam už na niečo iné, ako na pletenie venčekov a lampášik…
Využitie púpavy lekárskej
Viete napríklad, že mladé lístky púpavy sú výborné na priamu konzumáciu? Zaraďte ju do svojho jedálnička ako súčasť šalátov, výborné sú z nich aj rolády, napr. k Veľkej noci pre kupačov.
Ja ich konzumujem aj samé, len tak – do jednej ruky hrsť púpavových listov aj s byľou, do druhej chlebík s maslom – hmmm, to vám je pochúťka.
Ak počas 6 týždňov zjete denne hrsť púpavových listov, obohatíte si organizmus o potrebné výživné látky a súčasne ho riadne vyčistíte.
Púpavové listy plné vitamínov
Púpavové listy okrem vitamínu C, vitamínov skupiny B a provitamínu A, obsahujú tiež množtvo minerálov ako draslík, sodík, hliník, meď, železo, vápnik, kremík, síru a fosfor.
Čistiace účinky má púpava vďaka obsahu saponínov, horčínov a priam životodarne pôsobí chlorofyl a inulín, ktorého obsahuje na jeseň až 40% (zato na jar len okolo 2%).
A ďalšie zdravotné účinky púpavy?
Presne tak ako vyzerá, aj pôsobí na naše telo. Ako slnko.
Je pre nás jarným životabudičom, očistou a energiou. Pomáha pri chronickej únave, ako i pri opuchoch lymfatických uzlín, alebo pri zväčšenej slezine. Vyčistí nám krv, zníži tlak, pomôže nášmu srdiečku.
Tým že čistí krv, pomáha pri dne a reumatizme. Je známa tým, že pôsobí proti degenerácii kostí a chrupaviek.
Skamošiť by sa mali s púpavou aj ľudia trpiaci častými zápalmi močových ciest a obličkovými kameňmi, pretože pôsobí močopudne. Podporuje tiež tvorbu žlče a žalúdočných štiav, tým reguluje a urýchľuje trávenie.
Preventívne užívanie púpavy (nie kratšie ako 4 týždne) zabraňuje tvorbe žlčových kameňov.
Je veľkým pomocníkom pre cukrovkárov – lieči a rovnako je to aj pri liečbe a zlepšení činnosti pankreasu.
Veľa žien ju tiež pozná ako pomocníka na vyvolanie menštruácie, no a pomáha aj pri chronickej únave.
Púpavový čaj, sirup alebo púpavový med? Určite áno!
Púpavový čaj nám vie pomôcť aj s akné. A ak púpavu zmiešame napr. so žihľavou, jej čistiace účinky sa ešte zvýšia.
Z púpavy si tiež môžeme vylisovať šťavu a to z čerstvých lístkov. Tú potom užívame 3-krát denne 3-4 čajové lyžičky. Jej prečisťujúci a posilňujúci účinok sa dostaví vo forme zlepšenej činnosti vnútorných orgánov a hlavne, vráti sa im potrebná chuť do života.
Veľmi jednoducho si dokážete sami doma pripraviť aj púpavový sirup. A čo ak sa vám ju vôbec nechce zbierať?
Tak sa skúste aspoň zahľadieť na lúku plnú rozkvitnutej púpavy. Určite vám zlepší náladu a nedá vám neusmiať sa, neposkočiť si. Spomenúť si na bezstarostné detstvo… Je to výborný doktor z lúk – liek na dobrú náladu.