ďatelina
Blog

Lucerka siata, alebo ,,ďatelina“, nie je vôbec obyčajná rastlinka

Naše telo je sústavne skúšané rôznymi potravinami a nápojmi, ktoré prekysľujú naše telo. V takomto stave, nie je organizmus schopný účinne spracovať potraviny a vitamíny tak, aby ich čo najviac využil v náš prospech.

Na to, aby sa zužitkovalo čo najviac účinných látok v našom tele, je potrebné zozásadniť naše vnútorné prostredie.

Jednou z rastliniek, ktoré sú schopné takto nášmu telu ulahodiť, je aj Lucerna siata, hovorovo ďatelina.

Najviac sa používala v hospodárstve, no svoj veľký úspech dávno žne aj v ľudovej liečbe.

Aké účinné látky ďatelina obsahuje?

Podľa pána Franka Bouera, biológa, je lucerka ,,veľká liečiteľka“.  ?

Lucerna siata obsahuje vysoký podiel chlorofilu a preto sa s úspechom používa na alkalizáciu a detoxikáciu organizmu. Okrem toho si naše telo vďaka nej doplní neskutočne veľa vitamínov (B, C, D, E, K), ale i betakarotén a množstvo minerálov (vápnik, draslík, fosfor, železo). Tiež obsahuje esenciálne aminokyseliny – tieto sú potrebné pre zdravé fyziologické procesy v našom tele.

Vďaka spomenutým prvkom je teda účinná pre zdravie kostí a zubov. Odporúča sa preto, tak pre rastúci vyvijajúci sa organizmus, ako i pre starších ľudí. Pre ľudí vo vyššom veku má aj iný význam – dodáva vitalitu, zvyšuje fyzickú výkonnosť, ale i kvalitu spánku.

Dobre poslúži aj pri správnom trávení (to predsa vedia aj kravičky, ktoré ju tak s chuťou prežúvajú na našich lúkach a pastvinách ?). Vďaka tomu, že neutralizuje žalúdočné kyseliny, sa často a s úspechom používa aj na liečbu žalúdočných vredov.

Ďatelina prináša nielen šťastie, ale aj zdravie ?

A, že pán Bouer mal pravdu s tou veľkou liečiteľkou, potvrdzujú aj ďalšie pozitívne účinky na naše telo. Pomôže pri normalizácii vysokého cholesterolu, posilní imunitný systém, ako doplnková terapia je vhodné užívať ju pri astritíde a reume. Zmierňuje stratu krvi (napr. pri silnej menštruácii) a chráni pred hemofíliou. Pomôže tiež, ak vás často trápia zápchy. Spomeňte si na ňu aj ak trpíte častým krvácaním z nosa – je prírodným zdrojom vitamínu K.

Spomínanú ,,veľkú liečiteľku“ obsahuje aj prírodný doplnok Green Care od CaliVity, spolu s uhličitanom horečnatým.

Vďaka tomu že obsahuje množstvo vitamínov rozpustných v tukoch, ktoré si naše telo dokáže uchovávať, odporúča sa ju užívať max 2-3 mesiace v kuse, potom je potrebná prestávka

(Pacienti, ktorí berú lieky proti zrážanlivosti krvi, by nemali užívať prípravky obsahujúce vit.K. – pokiaľ nie je lekárom doporučené inak).