migréna
Blog

Migréna. Ako ju zvládnuť?

Poznáte aj vy strašiaka menom migréna?

Príznaky, ako sú, bolesti jednej strany hlavy, pulzujúca alebo bodavá bolesť Sprievodné javy, ako zvracanie alebo nutkanie naň, dvojité videnie či zhoršené videnie, rôzne iné zrakové vnemy ako žiarivé body, útvary, záblesky…., závraty, hnačku alebo naopak zápchu, všeobecne precitlivenosť na svetlo, zvuky, pachy a chute?

Liek na migrénu zatiaľ neobjavili

Štatistiky hovoria o 6 percentách populácie trpiacej migrénami, najčastejšie vo veku 25-45 rokov. Bolesti trvajú niekoľko hodín až niekoľko dní. Ďalšie hodiny a dni sa organizmus vyrovnáva s odznenou migrénou únavou, ako ja tomu hovorím: cítim sa akoby som upratala fúru uhlia? .

Z vlastnej skúsenosti viem, že lekár – neurológ, ma síce vyšetril, aby vylúčil iné príčiny silnej bolesti hlavy, ale migrénu vyliečiť nedokázal. Podľa jeho slov, liek ako taký na liečbu neexistuje, len na potlačenie príznakov. Chemické lieky na potlačenie bolesti, hlavne tej migrenóznej spadajú už do triedy (citujem ošetrujúceho lekára) epileptík – s tým som nesúhlasila. Bežné lieky proti bolesti (analgetiká) nezaberali.

Aká je duchovná príčina migrény?

Keďže idem čo najviac prírodnou cestou, hľadala som aj teraz pomoc tu. Po duchovnej stránke súvisí migréna s našou sexuálnou stránkou. Jedná sa o neventilovanú energiu, nespokojnosť až zlosť, agresiu. Ak toto všetko držíme vo svojom vnútri, jednoducho si to musí nájsť cestu von. Napr. aj kŕčovitými bolesťami hlavy – teda ,,orgazmom v hlave“.

Toto prirovnanie úplne sedí – stupňovanie napätia, nával silnej emócie (bolesti) a potom silné uvoľnenie, pocit blaha, radosti (v tomto prípade z ustúpenej bolesti ?). Ak hovoríme všeobecnejšie o bolestiach hlavy, po tej duchovnej stránke, je dobré realizovať, dávať do praxe svoje vedomosti – pomáhať druhým. Pretože bolesť hlavy znamená aj pretlak prílišnej vedomosti v hlave a malej realizácii. Prílišného premýšľania a malého radovania sa. Treba proste žiť v rovnováhe a tiež v súlade so svojou intuíciou (niekedy to rozum ani nechápe, nevadí ?)

Prvá pomoc pri migréne

Ak by sme začali tými najjednoduchšími procedúrami pri prichádzajúcej migréne (väčšina ľudí to už vie vycítiť vopred), tak pomáha opláchnuť sa chladnou vodou, dať si kvalitné silné presso, vyhýbať sa silnému svetlu a slnku, vzruchom vôbec, dopriať si spánok – najideálnejšie zaužívať pravidelný rytmus spánku a bdenia.

žena s bolesťami hlavy zaťahuje žalúzie

Dobré je naučiť sa rôzne metódy na prekonanie stresu, ako jóga, meditovanie a podobne. Pokiaľ už poznáme spúšťače, môžeme sa nazvať dieťaťom šťasteny.

V boji s migrénou pomôžu výživové doplnky

Ak sa migrény vyskytujú u detí a dospievajúcej mládeže býva dôvodom nedostatok vitamínu D, riboflavínu, kyseliny listovej a koenzýmu Q10. Čo sa týka účinku Koenzýmu Q10 pri liečbe migrény, je spolu s niektorými antioxidantami a vitamínmi, odporúčaný aj mnohými odborníkmi. Pravidelné užívanie 1-3mg/kg telesnej hmotnosti cca 3 mesiace nepretržite, môže znížiť počet migrén a ich silu.

Ďalším ,,podporovačom“ migrény býva prekyslenie organizmu. Vtedy sa odporúča zozásadnenie organizmu. Z prírodných produktov môžem odporučiť tekutý chlorofyl, ktorý čistí telo a vytvára v ňom neutrálne prostredie. Dávkovanie 1-1-1 ČL do pohára vody, najlepšie na lačno.

Vystriedať môžete s Green Care (lucerka s vlákninou) na prečistenie organizmu, tiež znižuje kyslosť vnútorného prostredia a lieči komplet zažívací trakt. Pôsobí tiež protizápalovo na črevá, kožu. Pred každým jedlom užite 2tbl. Lucerku neužívajte dlhšie ako 3 mesiace. Po krátkej prestávke môžete znova. Ja striedam Chlorofyl s Lucerkou sezónne.

Čo ak sú dôvodom záchvatových bolestí hlavy hormóny?

Často majú migrény hormonálny dôvod. Vtedy odporúčam tekutý prírodný prípravok Noni – dokáže zharmonizovať všetky žľazy s vnútorným vylučovaním, vyrovnáva hormóny a veľmi dobre pôsobí aj proti bolesti. Neskutočne povzbudí tiež psychicky – budete mať dobrú náladu a tiež pokojný a ozdravný spánok. Skúste ho užívať minimálne 3 mesiace a to 3 x 1 PL denne. Len tak, šup do úst ?.

Super Soya Lecithin – účinky sójového lecitínu na hormonálnu rovnováhu asi ani netreba nejako zvlášť vypisovať, sú veľmi známe. Tiež uvoľňuje svalstvo, pomáha regenerovať žlčník a pečeň, uvoľňuje trapézové svaly – ktoré sú tiež častou príčinou bolesti hlavy, rovnako ako aj krčná chrbtica.

Odporúčam tiež vybrať kúru s pupalkovým olejom – Evening Primrose Oil, stimuluje telo k tvorbe hormónov, posilňuje svalstvo (hlavne panvového dna), pomôže pri PMS a upraví cyklus. Dávkovanie 1-1-1.

Nezabúdajte ani na správne stravovanie a pitný režim

Strava je samozrejme tiež zásadným faktorom, ktorým sa dá ovplyvniť priebeh ochorenia. Najideálnejšie je stravovanie podľa krvnej skupiny. Nezabúdajme tiež na pitný režim.

Najdôležitejšie však je, aby ste sami počúvali vlastné telo a potom sa ku nemu aj v súlade s jeho nárokmi a požiadavkami stavali. Väčšina z ľudí trpiacich migrénami a bolesťami hlavy, už má svoje ,,rituály“, ktoré im pomáhajú prekonať tieto stavy.

žena sediaca na lúke

A tak to má byť. Kto by nás mal poznať viac, ako my sami ???

Prajem krásny, svetlý a bolesťou nerušený čas.